From Darkness to Light
 
Introduction
director's desk
director's desk
Aims and Objectives
Admission
Curricular Activities
House System
Curriculum
School Calender
Activities
Workshops
Circulars
Kindergarten
Annual Day
Sports
S.M.C
Zonal Competitions
C.B.S.E results
Examination
Tribute to sir
Physiotherapy center
Holiday's Homework
EWS
Farewell
Health Champs
Revision Test
Online Result
Online Fee Payment

ZONAL SPORTS COMPETITIONS - 2017

 

VOLLEY BALL JUNIOR

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

8 SEPTEMBER 2017

SECOND POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Rahul Jolly
X B
Rishabh Saganwal
IX B
Tarun Talwar
IX C
Rohit Halwadiya
XI C
Harshit Khurana
IX A
Rishi Rana
X B
Vatsal Mandolia
X B
Alzeb Khan
IX C

VOLLEY BALL SUB JUNIOR

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

5 SEPTEMBER 2017

THIRD POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Moksh Rana
VIII B
Rahul Sonkar
VIII C
Ankit Fartyal
VIII C
Devesh Chaturvedi
IX B
Abdul Jabbar
IX B
Sujal Pushkar
VII A
Praveen Singh
VIII A
Jatin Rohilla
VIII A

VOLLEY BALL SENIORS

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

7 SEPTEMBER 2017

SECOND POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Fardeen Siddique
XI C
Vipin Sirari
XI C
Mayank Sagar
XI C
Amandeep Singh
XI C
Anmol Chaudhry
XII B
Aman Gupta
XII C
Jayesh
XI C
Ishaant Vijay
XI B
Farhaan Khan
XII C

VOLLEY BALL SENIORS

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

31 AUGUST 2017

FIRST POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Shruti Asija
XII B
Saloni Khandelwal
XII C
Yashika Khandelwal
XII A
Shubhangni Gautam
XII B
Mansi Raj
IX C
Nikita Gharana
XII C
Zoya Parveen
XII C

ZONAL BASKETBALL SUB JUNIOR

Venue: St. Frobel Sr. Sec. School, Paschim Vihar

14 JULY 2017

FIRST POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Pratham Kansotiya
VIII C
Ankit Fartyal
VIII C
Aman Khangwal
VIII C
Kanishk Sharma
VIII C
Dhruv Mudgal
VIII A
Nikunj Verma
VIII C

ZONAL BASKETBALL JUNIOR

Venue: St. Frobel Sr. Sec. School, Paschim Vihar

13 JULY 2017

SECOND POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Alzeab Khan
IX C
Madhav Sharma
IX C
Deepanshu Aloriya
IX C
Shubham Kumar
VIII C
Sourabh Kumar
IX A
Naman Ojha
IX C
Yogesh Yadav
VIII C
Yash Yadav
VIII C
Sachin
IX A
Tushar
IX C

ZONAL BASKETBALL SENIOR

Venue: St. Frobel Sr. Sec. School, Paschim Vihar

13 JULY 2017

SECOND POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Faisal Sheikh
XI B
Aryan Sharma
XII B
Shiavm Kumar
XII B
Deekshant Parashar
XII B
Uttkarsh
XI C
Bharart Rai
XII C
Ankit Badola
XII C
Sahil Goyal
XII B
Aman Maini
XII B
Daksh Mudgal
XII B
Nakul Maini
XI A

ZONAL BADMINTON SUB JUNIOR

Venue: BOSCO School, Paschim Vihar

10 JULY 2017

SECOND POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Moksh Rana
VIII B
Deyanshu Dev
VIII C
Pratham Bisht
VIII C
Sahil Bhewal
VIII C
Saksham
VII B

ZONAL BADMINTON JUNIOR

Venue: BOSCO School, Paschim Vihar

10 JULY 2017

SECOND POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Madhu Sudan
XI A
Varun Rathi
IX B
Yash Rajput
IX B
Akshat Gupta
IX C

ZONAL BADMINTON SENIOR

Venue: BOSCO School, Paschim Vihar

10 JULY 2017

SECOND POSITION

PARTICIPANTS
CLASS
Vipin Sirari
XI C
Deepak Kumar
XI C
Rahul Gupta
XII C

 

ZONAL SPORTS COMPETITIONS - 2016

 

VOLLEY BALL

CATEGORY
POSITION
Junior Boys
FIRST
Sub Junior Boys
SECOND
Senior Girls
SECOND
Senior Boys
THIRD
Sub Junior Girls
THIRD

BADMINTON

CATEGORY
POSITION
Junior Boys
SECOND
Senior Boys
THIRD
Sub Junior Boys
THIRD

VOLLEY BALL JUNIOR BOYS

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

23 NOVEMBER 2015 - 2 DECEMBER 2015

PARTICIPANTS
POSITION
Fardeen
FIRST
Aman Gupta
Anmol Choudhery
Jayesh Budhiraja
Amandeep Singh
Bhavya Sharma
Rahul Kakram
Rahul Gambhir
Aman Arya
Deppanshu Sablania
Rohit Halwadiya
Kumar

VOLLEY BALL SUB JUNIOR BOYS

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

PARTICIPANTS
POSITION
Moksh Rana
SECOND
Rishabh Sakkarwal
Rahul Jolly
Tarun Talwar
Rishi Rana
Vatsal Mandontiya
Aryan Shrivastav
Varun Rathi
Abeer Shah Singh
Ansh Chauhan
Harshit Rawat
Dev Sharma

 

VOLLEY BALL SENIOR BOYS

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

PARTICIPANTS
POSITION
Bhawuk Mehra
THIRD
Mahesh Moplipara
Rahul Satija
Harsh Vijay
Rohit Khaushal
Dheeraj Bakshi
Yusuf Khan
Aryan Yadav

VOLLEY BALL SENIOR BOYS

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

PARTICIPANTS
POSITION
Nuzba Sheikh
THIRD
Kezia Khan
Manvi Arora
Aishwarya Pandey
Harshita Negi
Niti Verma
Bhavya Sagar
Udita Yadav
Regina Bhujel
Samridhi Bisht

VOLLEY BALL SUB SENIOR GIRLS

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

PARTICIPANTS
POSITION
Janvi Balotia
THIRD
Mansi Raj
Sada Khan
Akanksha
Shiavni Solanki
Isha Gusaiwal

BADMINTON SUB JUNIOR GIRLS

Venue: St. Mark's School, Meera Bagh

PARTICIPANTS
POSITION
Janvi Balotia
THIRD
Mansi Raj
Sada Khan
Akanksha
Shiavni Solanki
Isha Gusaiwal

 

BADMINTON SUB JUNIOR BOYS

Venue: BOSCO PUBLIC SCHOOL

SEPTEMBER 2015

PARTICIPANTS
POSITION
Yashasvee Yadav
SECOND
Varun Rathi
Madhu Sudan

BADMINTON JUNIOR BOYS

Venue: BOSCO PUBLIC SCHOOL

PARTICIPANTS
POSITION
Bhupesh Sanwaria
THIRD
Rahul Gupta
Vipin Sirari
Deepak Kumar
Pankaj Gera

Back